Scaleway - Dostawca chmury w europejskim wydaniu. Rzetelna ocena z naszej perspektywy

Scaleway to dostawca infrastruktury który powstał kilka lat temu oferując sprzęt oparty o platformę ARM. Jako jeden z pierwszych na świecie oferował swoim klientom maszyny wirtualne oraz dedykowane oparte na architekture ARM, od tego czasu wiele się zmieniło.

Krótka historia

2015 r
Online wprowadza Scaleway, pierwszą na świecie platformę Cloud Computing IaaS (Infrastructure as a Service) wspieraną przez serwery ARM BareMetal SSD, za 2 eurocenty za godzinę.
2016 r
Bardzo szybko Scaleway cieszy się sukcesem i zostaje pierwszym dostawcą oferującym pełną wersję BareMetal. Równolegle powstaje nowe centrum danych w Amsterdamie.
2017 r
Scaleway rozpoczyna rok silnym wzrostem i zyskuje uznanie nowej generacji programistów. Równolegle firma korzysta z okazji, aby poszerzyć swoją ofertę produktów.
2018 r
Rozpoczęcie szeroko zakrojonego planu transformacji i badań i rozwoju: centra danych nowej generacji, masowa rekrutacja, unikalne przestrzenie mieszkalne (Les Maisons)… Scaleway stopniowo staje się główną marką online.
2019 r
Scaleway uzyskuje certyfikat HDS, który umożliwia hosting danych dotyczących zdrowia. Firma zorganizowała również pierwszą edycję ScaleDay'n Night, imprezy IT z udziałem prawie 1200 uczestników (klientów, dostawców, menedżerów outsourcingu, prasy itp.).

Do dziś wachlarz produktów Scaleway zawiera:

  • - Compute - VPS (x86 jak i ARM), GPU, Bare metal (serwery dedykowane), Działanie usług opartych o Kubernetes oraz usługi Serverlss
  • - Storage - Zarządzane bazy danych (Psql), Object Storage (kompatybilny z protokołem S3), Block i Cold Storage
  • - Network - Usługi Load Balancera, DOmeny, VPC a także Multicloud Load Balancer
  • - IoT - IoT Hub - kolejka wiadomości oparta o MQTT
  • - AI - Instancje GPU potrzebne do trenowania modeli

Jak widać z powyższego Scaleway staje się powoli pełnoprawnym dostawcą rozwiązań opartych o chmurę. Śledząc rozwój platformy na przestrzeni ostatnich kilku lat, jestem zaskoczony tym jak bardzo dynamicznie się rozwijają, szczególnie jeżeli chodzi o ostatni rok. Oczywiście wciąż daleko im do Amazona czy Google w kwestii oferowanych usług, ale pamiętajmy, że jest to platforma nie zarządzana przez światowego giganta i nie dysponuje nieskończonymi środkami. Z mojej perspektywy ważne jest to, że rozwijają się stabilnie i dodają do swoich usług nowe produkty. Na ten moment napewno nie są zagrożeniem dla wymienionej dwójki, ale sa z pewnością alternatywą którą warto rozpatrzeć, rozglądając się za nowym providerem.

Dostępny sprzęt

Na dzień dzisiejszy, cennik dostępnych maszyn w Scaleway wygląda bardzo ciekawie i zachęcająco. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty w ujęciu całego miesiąca. Scaleway pozwala nam odpalić wiele tanich serwerów z których każdy może spełniać osobną funkcję. W Code Fibers praktykujemy właśnie takie rozwiązania. Dzięki gotowym obrazom aplikacji dostępnym w Scaleway, byliśmy w stanie uruchomić wiele aplikacji zaledwie kilkoma kliknięciami. Dla przykładu: do przechowywania kodu korzystamy z GITa, a liczba naszych projektów cały czas rośnie przez co zapotrzebowanie na nowe repozytoria także. Zdecydowaliśmy się na hostowanie naszego kodu na własną rękę. Z pomocą przychodzą projekty Open Source takie jak Gitlab czy Gogs i właśnie z tego drugiego skorzystaliśmy używając do tego gotowego obrazu aplikacji w Scaleway. Po wybraniu obrazu i maszyny mieliśmy działające repozytorium kodu w zaledwie 10 minut bez żadnych dodatkowych instalacji. Cały koszt tego przedsięwzięcia to około 4 euro miesięcznie, a dzięki niemu zyskujemy możliwość udostępniania naszego kodu wielu użytkownikom nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. W przyszłości planujemy uruchomić odrębną instancję obsługującą Continous Integration & Delivery również przy użyciu tanich instancji w Scaleway.

Jedyna rzecz jaka do tej pory nas spotkała i której nie byliśmy w stanie przeskoczyć to możliwość podpięcia wielu adresów IP pod jedną instancję Compute. Niestety Scaleway nie pozwala na takie działanie i ogranicza liczbę IP przypisanych do maszyny do jednego. Niestety nie widać aby w planach mieli zmianę tego stanu rzeczy. Utrudnia to wykorzystanie Scaleway jako dostawcy w projektach które szeroko wykorzystują proxy lub mają potrzebę rotowania adresów IP. Z drugiej strony, niska cena instancji i naliczanie godzinowe otwiera nam możliwość do budowania architektur opartych o istnienie instancji tylko przez określony czas. Jest możliwa automatyzacja takiego rozwiązania gdyż Scaleway udostępnia

Scaleway Object Storage - kompatybilne z S3

Ostatnią nowością w Scaleway jest Object Storage kompatybilny z protokołem S3 AWS. W skrócie - usługa ta pozwala na wysłanie dowolnego pliku o teoretycznie dowolnych rozmiarach który będzie następnie dostępny pod konkretnym URL. Opłata następuje za ilość wykorzystywanej przestrzeni oraz za transfer danych między data center a siecią zewnętrzną. Cennik usługi jest konkurencyjny, lecz usługa jest jeszcze zbyt młoda żeby wydać więcej wyroków. My w Code Fibers uzywamy tej usługi jako zewnętrznego nośnika dla naszej chmury opartej o projekt Nextcloud (open source), który de facto także hostujemy w Scaleway na instancji która została stworzona przy pomocy obrazu aplikacji. Dzięki temu posiadamy nasz własny cloud storage dla plików których używamy w projektach bez potrzeby korzystania z rozwiązań typu Dropbox czy Google Drive.

Data center, Web UI, Rest API

Na ten moment Scaleway posiada 5 datacenter, jedno zlokalizowane w Holandii oraz 4 zlokalizowane we Francji. Pomimo sporej odległości, dla przykładu z Warszawy, zwiększony czas dostępu nie jest odczuwalny i połączenia odbywają się bez zarzutu. Mając usługi wykupione w OVH i maszyny zlokalizowane nawet w DC w Warszawie, czasem jesteśmy świadkami dłuższych czasów dostępu do Warszawy niż do Holandii czy Francji. Tutaj Scaleway zyskuje dużego plusa, za naprawdę dobrą jakość dostarczanych maszyn.

Kolejna sprawa do zarządzanie całą infrastrukturą. Scaleway oferuje minimalistyczny interfejs webowy oraz API RESTowe. Dlaczego minimalistyczny? Ponieważ w odróżnieniu od AWS, GCP czy OVH można poczuć wręcz powiew minimalizmu w Scaleway. Nie wpływa to w żaden sposób na funkcjonalność panelu, a szybkość jego działania daje doznanie naprawdę dopracowanego produktu.

Niezawodność

Cena vs. jakość - Scaleway, AWS czy GCP?

W kwestii ceny, Scaleway zaskakuje. Najtańsze instancje zaczynają się już od niecałych 3 euro za miesiąc (naliczanie godzinowe) i znajdziemy tam pełną ofertę VPS i maszyn dedykowanych, opartych także o architekturę ARM. Co więcej, jakość dostarczanej infrastruktury znacząco wygrywa z konkurencją AWS/GCP, dostarczane maszyny są bardziej performatywne i responsywne.

Polecam lekturę benchmarków które dokładniej przedstawiają porównanie między poszczególnymi dostawcami.

Scaleway vs GCP Compute Engine: https://www.vpsbenchmarks.com/compare/gce_vs_scaleway

Scaleway vs AWS EC2: https://www.vpsbenchmarks.com/compare/ec2_vs_scaleway

Scaleway vs OVH: https://www.vpsbenchmarks.com/compare/ovhcloud_vs_scaleway

Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolony z usług Scaleway i trzymam kciuki za ich rozwój. Scaleway pozwala tanio hostować projekty z szybkim dostępem z krajów EU, a ich ciągły rozwój ustawia ich w grupie pościgowej obecnych liderów którzy muszą ciężko pracować aby utrzymać swoją pozycję. Jeżeli Scaleway utrzyma taki poziom dynamiki rozwoju to wierzę że w przyszłości mają szansę stać się graczem globalnym i zdobyć poważny kawałek rynku w usługach chmurowych.

These posts might be interesting for you:

  1. W jaki sposób MVP pomaga zbudować świetny produkt IT
  2. routes.blog/spect_it.body.title
Author: Peter

I'm a backend programmer for over 10 years now, have hands on experience with Golang and Node.js as well as other technologies, DevOps and Architecture. I share my thoughts and knowledge on this blog.